Хиперхидроза при деца – какво, защо и как?
Хиперхидроза при деца е състояние, характеризиращо се с прекомерно изпотяване. Най-често се наблюдава по дланите, стъпалата и под мишниците. Една от най-важните функции на кожата е терморегулацията. Потните жлези на бебетата започват да работят активно от 3-4-седмична възраст и функционират напълно до 5-6 години.
Хиперхидрозата може да се дължи на:
1. Симптоми, признаци и отклонения от нормата – треска, шок, силна болка;
2. Психични и поведенчески разстройства – нервност, безпокойство, напрежение, притеснителност;
3. Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – повишена температура на околната среда, травма на гръбначния мозък, отравяне със салицилати (аспирин), отравяне с фосфорорганични инсектициди.
4. Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – затлъстяване, хипогликемия, хипертиреоидизъм, тиреотоксикоза, рахит, захарен диабет;
5. Болести на органите на кръвообращението;
6. Болести на дихателната система;
7. Болести на нервната система;
8. Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – юношески ревматоиден артрит.
9. Инфекциозни и паразитни болести;
10. Други – консумиране на пикантни и горещи храни.
Разбира се, струва си да посетите лекар, за да изключите наличието на заболявания.
„Играта е най-високата форма на изследване!“
– Алберт Айнщайн
Но има фактори, на които ние, като родители, можем да обърнем внимание и могат да провокират повишено изпотяване при детето:
1. Дрехи или обувки, които не са подходящи за времето. Едно дете, особено подвижно, може да му е просто горещо. Облеклото и обувките не трябва да пречат на движението и да нарушават топлообмена и терморегулацията. Важно е да бъдат изработени от естествени материали, напр. памук. Препоръчва се обувките да бъдат дишащи и добре да се изсушават, за да се предотвратят инфекции;
2. Хранене. Съдържащите се, в някои храни, консерванти, оцветители, подобрители на вкуса, стабилизатори, мазните или пикантни храни, също могат да предизвикат хиперхидроза. Тялото на децата много по-трудно преработва такъв тип храни, в сравнение с възрастните. Естественият отговор на организма е да предизвика потене, опитвайки се да премахне „отровата“.
3. Обърнете внимание на витамин D. Един от симптомите на рахит е повишеното изпотяване.
4. Стресови натоварвания. Психологическият фон е много важен. Всяка стресова ситуация превъзбужда нервната система. Детето често не може да изрази вътрешното си напрежение по друг начин, и затова се поти.
Правила за лична хигиена:
- 1. Вани на краката с кора от Дъб;
- 2. Контрастни душове – децата възприемат навиците на родителите си, покажете с личен пример;
- 3. Използване на натурална козметика за ежедневна грижа с подсушаващо и антибактериално действие.