Статии

Кокоши трън: Какво представлява и как да се справим с него

Какво представляват кокошите тръни?

Кокошите тръни, известни още като плантарни брадавици (verruca plantaris), са вид брадавици, които засягат кожата на ходилата. Те са често срещани както при деца, така и при възрастни, и макар да са безвредни, могат да причинят значителен дискомфорт.

Причини за кокошите тръни

Основният виновник за кокошите тръни е човешкият папиломен вирус (HPV). Вирусите от тази фамилия включват над 150 щама, които причиняват различни заболявания като обикновени брадавици, генитални кондиломи, плоски брадавици и дори рак на шийката на матката. Специфичните типове HPV, които причиняват кокошите тръни, са различни от тези, които имат онкогенен потенциал. Най-честите причинители на плантарни брадавици са типовете HPV 1, 2, 4 и 63.

Заразност на кокошите тръни

Брадавиците, причинени от HPV, са заразни и могат да се предадат чрез директен контакт кожа с кожа или чрез заразени предмети като обувки, чорапи и нокторезачки. Влажната среда, например в обществени бани и плувни басейни, улеснява инфекцията, тъй като кожата става по-възприемчива. Затова е препоръчително да се използват джапанки в такива условия. Ако кожата на ходилата е напукана или наранена, рискът от инфекция е по-голям.

Симптоми и видове кокоши тръни

Кокошите тръни засягат областите на ходилата, където има най-голям натиск. Те представляват леко надигнати образувания с размери от няколко милиметра до няколко сантиметра, които могат да бъдат със цвета на кожата или жълтеникави. Характерни са черните точки в центъра на брадавиците, които представляват тромбозирали капилярчета.

Има два основни типа кокоши тръни:

  • Солитарни: Започват като единично образувание, което постепенно нараства и може да се разпространи.
  • Мозаечни: Представляват група от няколко малки кокоши тръни, които се намират близо един до друг и могат да се слеят с времето.

Диагностика и лечение на кокошите тръни

Диагностицирането на кокошите тръни обикновено е лесно и се извършва от дерматолог. В случай на съмнение, може да се направи кожна биопсия за потвърждение. Лечението зависи от възрастта и имунната система на пациента. При млади и здрави индивиди, кокошите тръни могат да изчезнат сами за период от 2-4 години.

Методите за лечение включват:

  • Локално лечение: Използване на кератолитични средства със салицилова киселина, крем имиквимод, трихлороцетна киселина и подофилотоксин.
  • Апаратни методи: Криотерапия с течен азот, електрокоагулация, лазерна терапия и кюретаж.

Превенция на кокошите тръни

За да предотвратите появата на кокоши тръни, следвайте тези съвети:

  • Не използвайте чужди чорапи, обувки, джапанки или нокторезачки.
  • Поддържайте краката си чисти и сухи, и сменяйте ежедневно чорапите си.
  • Носете плажни чехли или джапанки в обществени бани и плувни басейни.
  • Ако вече имате кокоши трън, не го чоплете с нокти, за да избегнете разпространението му.

Следвайки тези препоръки, можете да намалите риска от появата на кокоши тръни и да поддържате здравето на своите ходила.